چه در خارج از منزل در محل کار باشید و یا با ماشین آلات سنگین کار کنید، و چه در منزل پشت میز کار کنید، در محیط کار شما خطراتی وجود دارد که باید از آنها مطلع شوید. توجه به خطرات بالقوه در محیط  برای جلوگیری از آسیب های محل کار بسیار مهم است.
در این مقاله توضیح خواهیم داد که ایمنی محل کار چیست و نکاتی را برای اطمینان از ایمن بودن شما و محل کارتان فهرست می کنیم.

 چرا ایمنی محل کار مهم است؟

زمانی که یک شرکت محیط کاری ایمن را فراهم می کند، از خود، کارمندان و مشتریان خود محافظت می کند. پیروی از دستورالعمل‌ها و رویه‌ها برای مطابقت با استاندارد های محلی و ملی ایمنی شغلی مهم است.
یک محل کار ایمن، یک محل کار شاد است، زیرا محیط راحت و مساعدی را برای کارکنان ایجاد می کند تا به طور موثر وظایف خود را انجام دهند. با این حال، ارائه یک محل کار ایمن نیز بخش مهمی از روابط مشتری است. اگر دفتر یا محل کار برای کارمندان ناامن است، قطعا برای مشتریان آموزش ندیده شما نیز ناامن است.
ایمنی در محل کار به چه معنیست؟
ایمنی محل کار شامل  کلیه فرآیندها، پروتکل ها و راهنمایی هایی است که برای  کمک به  کاهش خطرات در محل و کاهش میزان آسیب و بیماری وجود دارد. برای اطمینان از محافظت از نیروی کار و بازگشت ایمن کارگران به خانه، کارکنان باید به طور فعال در حفظ ایمنی محل کار سازمان نقش داشته باشند. همه کارکنان باید به طور کامل به این نکات ایمنی در محل کار متعهد باشند تا به ایجاد یک محیط کار ایمن تر کمک کنند. هنگامی که نیروی کار تعهد خود را به ایمنی نشان می دهد، خطرات مختلف در محل را می توان به سرعت شناسایی کرد و اقدامات اصلاحی را انجام داد.
مزایای ایمنی در محیط کار
هنگامی که نیروی کار گرد هم می آیند تا به ایجاد یک محیط کار ایمن کمک کنند، این اقدام به آسیب ها و بیماری های کمتر در محل کمک می کند که به نوبه خود مزایای بی شماری را ارائه می دهد.
 • افزایش کارایی و بهره‌وری با نرخ‌ روزهای ازدست رفته، محدود یا انتقال‌یافته
 • کاهش هزینه های جراحات و بیماری و خسارت بیمه با آسیب دیدگی کمتر کارگران در محل کار
 • تقویت روحیه کارکنان
 • فرهنگ ایمنی قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر
 • سابقه ایمنی بهتر با خسارات و بیماری های کمتر در محل و محافظت بیشتر از کارگران
یک محیط کار ایمن تر یک موقعیت برد-برد برای همه افراد یک سازمان است. برای آموزش اعضای تیم در مورد نکات ایمنی کلیدی که می توانند به صورت روزمره از آنها استفاده کنند، اقدام کنید. در اینجا لیستی از نکات ایمنی در محل کار وجود دارد که باید در برنامه روزانه خود بگنجانید:

1) از ابزار، تجهیزات و ماشین آلات به درستی استفاده کنید

استفاده صحیح از ابزار و ماشین آلات می تواند از صدمات جلوگیری کند. فقط از ماشین هایی استفاده کنید که آموزش دیده یا گواهی استفاده از آنها را دارید و از تمیز کردن و نگهداری منظم آنها اطمینان حاصل کنید. همیشه باید از ماشین آلات و تجهیزات برای اهداف مورد نظرشان استفاده کنید. از تجهیزاتی مانند چرخ دستی یا لیفتراک برای کمک به بلند کردن و جابجایی وسایل سنگین برای جلوگیری از زور زدن یا آسیب دیدن خود استفاده کنید.

2) همیشه شرایط ناامن را گزارش دهید

هر گونه شرایط ناایمن یا خطرات محیط کار را به محض مشاهده آنها برطرف کنید. اگر حذف خطر برای شما خطرناک است، فوراً به سرپرست اطلاع دهید در برخی مواقع، کارگران ممکن است از ترس اینکه خود یا شخص دیگری را به دردسر بیاندازند، نسبت به در میان گذاشتن شرایط ناامن و خطرات خاص با مافوق خود تردید داشته باشند. این برای یک محیط کار ایمن مناسب نیست زیرا ممکن است احتمال وقوع حادثه یا آسیب در محل را افزایش دهد. همه اعضای نیروی کار باید  فوراً شرایط ناایمن را گزارش کنند تا از خود و همکارانشان محافظت کنند.

3) تمام وسایل ایمنی لازم را بپوشید

اگرچه این نکته ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما لازم است به کارگران یادآوری شود که همیشه از تجهیزات حفاظت شخصی لازم (PPE) استفاده کنند. همیشه تجهیزات ایمنی لازم را بپوشید. ابزار ایمنی مناسب در محل کار شما می تواند ابزار بازتابنده، لباس ضد حریق، لباس کار صنعتی یا چیزی به سادگی کفش های ضد لغزش باشد. اگر فضای کار شما دارای زباله یا گرد و غبار است، یا اگر مجبور هستید با مواد شیمیایی سمی یا خطرناک یا دود مقابله کنید، همیشه از ماسک تنفسی استفاده کنید.اغلب اوقات، کارگران ممکن است فراموش کنند یا ترجیح دهند که از یک قطعه خاص از تجهیزات مانند عینک محافظ یا کلاه سخت استفاده نکنند، زیرا احساس می کنند ممکن است غیرضروری باشد یا  می  توانند بدون آن کار را به سرعت به پایان برسانند. تجهیزات حفاظت فردی برای ایمن نگه داشتن کارگران و محافظت از آنها در برابر آسیب یا بیماری اختصاص داده شده است، بنابراین همیشه به  آنها یادآوری کنید که ازPPE مناسب اختصاص داده شده برای کار استفاده کنند.

4) ایستگاه کاری خود را تمیز نگه دارید

داشتن یک فضای کاری تمیز تاثیر مثبتی بر رضایت شغلی شما خواهد داشت و شما و همکارانتان را از خطر دور نگه می دارد. کارمندان باید هر گونه اقلام غیر ضروری را در نزدیکی یا روی ایستگاه های کاری خود خالی کنند. آنها  همچنین باید  همیشه به خاطر داشته باشند که ایستگاه های کاری خود را از هرگونه نشتی مواد تمیز کنند و منطقه را کاملاً  ضد عفونی کنند.  بر اساس مقاله EHS Daily Advisor-OSHA، 36.5٪ از کل مرگ و میرهای محل کار مروط به زمین خوردن است. در واقع، لغزش‌ها و زمین خوردن‌ها هر سال منجر به صدمات متعدد در محل کار می‌شوند، بنابراین به کارکنان یادآوری کنید که این نکته ایمنی مطابق با OSHA را جدی بگیرند.

5) هیدراته بمانید

به اندازه کافی آب بنوشید تا هوشیار بمانید و از کم آبی بدن جلوگیری کنید. حتی در زمستان، برای جلوگیری از سبکی سر و عدم تمرکز، هیدراته ماندن با آب و مایعات گرم ضروری است.

6) وضعیت بدنی یا پوسچر مناسب را حفظ کنید

مهم است که وظایف شغلی را با وضعیت بدنی مناسب انجام دهید. از بلند کردن اجسام سنگین  گرفته تا نشستن پشت کامپیوتر،  وقتی  درگیر یک کار هستید این نکته ایمنی را به راحتی فراموش می‌کنید. کارکنان باید وضعیت بدنی مناسب را در ذهن داشته باشند زیرا به آنها کمک می کند از درد و آسیب احتمالی  طولانی مدت  به گردن، کمر یا شانه ها جلوگیری شود. از میزها و کیبوردهای ارگونومیک برای جلوگیری از فشار آوردن به مچ دست و بازو استفاده کنید. صاف بنشینید، شانه های خود را در راستای باسن خود نگه دارید و هنگامی که اجسام را در حال حرکت هستید، با پاهای خود بلند کنید. وضعیت نامناسب می تواند باعث ایجاد فشار بر روی کمر، گردن و شانه های شما شود که می تواند منجر به آسیب جدی شود.

7) استراحت کافی داشته باشید

کارکنانی که خسته و پرکار هستند در محل کار مشغله های ذهنی زیادی دارند. استراحت برای کمک به کارگران قبل از انجام برخی کارها و شارژ مجدد مهم است. خستگی ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد، زیرا کارگران خسته نمی توانند بر روی کار مورد نظر خود به خوبی تمرکز کنند، این موضوع می تواند باعث  حادثه شود و به  طور بالقوه به خود یا دیگران آسیب برساند. برای جلوگیری از خستگی چشم، مرتباً از صفحه رایانه خود دور را نگاه کنید.

8) به محیط اطراف خود آگاه باشید

آگاهی از محیط اطراف برای جلوگیری از آسیب های محل کار بسیار مهم است. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در محیط خود از آنها آگاه باشید:
 • برای هر کاری که انجام می دهید به تجهیزات ایمنی و تجهیزات مناسب توجه کنید.
 • وسایل کمکی مکانیکی مانند لیفتراک یا چرخ دستی را برای کمک به بلند کردن وسایل و تشویق دیگران به انجام همین کار انتخاب کنید.
 • خروجی های اضطراری را شفاف و بدون ریخت و پاش نگه دارید تا در مواقع اضطراری در دسترس باشند.
 • از ابزارها و ماشین آلات به درستی استفاده کنید تا از صدمه دیدن جلوگیری کنید و سایر کارگران را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند.
 • مناطق و مواد خطرناک را با علائم مناسب برچسب بزنید.
 • بدانید که کیت های کمک های اولیه کجا هستند و کدام کارکنان آموزش دیده اند تا در صورت بروز آسیب کمک های اولیه را انجام دهند.
 • از روش های اضطراری در صورت وقوع آتش سوزی، سیل یا زلزله اطلاع داشته باشید.
 • فقط از نردبان های ایمن و ثابت استفاده کنید و هرگز از جعبه یا هر چیز دیگری به عنوان یک نردبان بداهه استفاده نکنید.
 • قبل از استفاده نرده ها را ابتدا تست کنید تا مطمئن شوید که به درستی محکم شده اند.

9) مراحل کار را نادیده نگیرید

گاهی اوقات، کارگران  ممکن است عجله داشته باشند تا یک کار را به پایان برسانند، بنابراین برای اتمام سریع تر مراحل را نادیده می گیرند. آنها همچنین ممکن است از تجهیزات یا ابزار خاصی به روش مناسب برای انجام سریع کار استفاده نکنند. به هر قیمتی باید از این امر اجتناب کرد. به اعضای تیم یادآوری کنید که رویه‌ها و مراحل کاری به دقت تنظیم شده‌اند تا از هرگونه خطری جلوگیری شود، بنابراین مطمئن‌ترین گزینه این است که این مراحل را دنبال کنید. پس هرگز از میانبر استفاده نکنید. رویه هایی برای ایمن نگه داشتن کارگران وجود دارد. اگرچه پرش از یک قدم یا نپوشیدن وسایل ایمنی ممکن است باعث صرفه جویی در وقت شما شود، ارزش آسیب دیدن را ندارد. از هر ابزار و ماشینی طبق دستورالعمل استفاده کنید.

10) با رویه ها و پروتکل های جدید به روز باشید

اگرچه این وظیفه شرکت است که کارکنان را از رویه های ایمنی جدید آگاه کند، اما این مسئولیت شماست که مطمئن شوید اطلاعات را به طور کامل درک می کنید. اگر در مورد روش جدید مطمئن نیستید، سؤال بپرسید. رویه ها، پروتکل ها یا حتی تجهیزات جدید را می توان به محل کار معرفی کرد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کارگران همیشه از این عناصر جدید آگاه و به روز هستند آموزش مناسب باید  ارائه شود تا به کارگران کمک کند بفهمند برای جلوگیری از یک حادثه بالقوه چه کاری باید انجام شود. فرهنگ حمایت را تقویت کنید و کارگران را تشویق کنید تا در  صورت نیاز به کمک بیشتر، سؤال بپرسند و با سرپرست خود صحبت کنند.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!